alternative route to avoid fires

alternative route to avoid fires

Press release: POŽÁRY OHROŽUJÍ START ČESKÉ LETECKÉ EXPEDICE V KANADĚ

V neděli 19. srpna měla odstartovat z kanadského letiště v Prince George dvoučlenná posádka letounu Cessna 172 s cílem zdolat během dvou týdnů 6000 kilometrů po severozápadní Kanadě a Aljašce. Rozsáhlé lesní požáry však ohrozily původní plán a pilot Michal Kořan hledá alternativní cesty, jak se protáhnout mezi ohnisky požárů v Britské Kolumbii a dostat se tak na Aljašku.

Expedice „Air Safari“ se vrací na sever amerického kontinentu po roce. V roce 2017 se tehdy tříčlenná posádka seznamovala s nehostinným terénem Britské Kolumbie a Yukonu a sbírala zkušenosti pro přelet do ještě obtížnějšího prostředí Aljašky v létě 2018. Po získání všech nezbytných povolení se start expedice měl uskutečnit v neděli 19. srpna, návrat je plánovaný na 2. září. Původní plán byl letět podél pacifického pobřeží na sever do Yukonu a zlatokopeckého městečka Dawson City, pak se stočit za polární kruh přes rozsáhlou tundru Arctic Wildlife Refuge k nejsevernějšímu aljašskému pohoří Brooks Range. Odtud má expedice pokračovat na jih kolem nejvyšší hory Severní Ameriky Denali (McKinley), přes pobřežní hory až do Aljašského zálivu a podél pacifického pobřeží zpět do Kanady.

Aljaška platí za jedno z nejnáročnějších míst pro sportovní létání na světě a pro evropské piloty představuje nadále obrovskou výzvu pro svůj nepřístupný hornatý terén, obrovskou rozlohu bez jakékoli civilizace a nevyzpytatelné a často extrémní počasí. Právě to znemožnilo pilotovi letět původní trasou a donutilo jej zvolit cestu bez letišť s dostupným benzínem na doplnění paliva. Sledujte nás na Facebookové stránce Air Safari a na Twitteru.

( press release only available in Czech )